Семінар “Взаємопов’язана безпека: військова діяльність, поступи та зниження ризиків у Баренцевому, Балтійському і Чорному морі”

20-22 листопада члени Правління Асоціації політичних психологів України Вадим Васютинський та Ірина Губеладзе взяли участь в роботі міжнародного семінару «Взаємопов’язана безпека: військова діяльність, поступи та зниження ризиків у Баренцевому, Балтійському і Чорному морі» (“Interconnected Security: Military Activities, Postures and Risks Reduction in the Barents, Baltic and Black Sea”), що був організований Центром вивчення миру Арктичного університету в Тромсо.

В роботі семінару також взяли участь експерти Арктичного університету в Тромсо (Норвегія), Інституту політики безпеки при Кільському університеті (Німеччина), Інституту дослідження миру і політики безпеки Гамбурзького університету (Німеччина), Королівської академії Датської армії (Данія), Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (Швеція), Франкфуртського інституту дослідження миру (Німеччина), Норвезького інституту оборонних досліджень (Осло, Норвегія), Лейбніцького інституту новітньої історії (Берлін, Німеччина), Інституту соціальної та політичної психології НАПН України (Київ, Україна), Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (Україна), Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Незважаючи на майже двадцять років після закінчення «холодної війни», знову сили НАТО та Росії практикують і діють в безпосередній близькості один від одного. Обидві сторони нарощують і демонструють свої військові сили. Разом з тим це може призвести до ескалації конфлікту між Росією та Заходом на територіях різних країн. Цей ризик у низці європейських держав призвів до поглиблення більш збалансованого підходу до Росії. Підхід, який поєднує в собі надійне стримування з дослідженням зниження ризиків.

В останній доповіді Мережі дослідницьких центрів ОБСЄ та академічних інститутів експерти США, Росії, Німеччини та інших європейських країн представляють низку пропозицій щодо зменшення ризиків звичайного стримування в Європі: контроль над озброєнням в контактних зонах НАТО – Росії. Учасники семінару обговорили, які можливі наслідки цього звіту для оборонних відносин? Як нинішня напруженість у відносинах між НАТО та Росією впливає на ситуацію з безпекою в різних країнах та як досвід холодної війни може сьогодні сприяти миру та стабільності в Європі?

Одне з важливих питань довіри та недовіри у відносинах оборони та безпеки між різними країнами, зокрема і в стосунках з Росією.

Учасники дискусії обговорили ситуацію військової безпеки у регіонах Баренцевого, Балтійського і Чорного моря та визначили подальші кроки реалізації дослідницького проекту.

В межах семінару відбулася Панельна дискусія «Deterrence, Risks and Uncertainty: Norway, NATO and Russia in the High North»

Спікери панельної дискусії:

Ганс-Йоахім Шмідт (HansJoachim Schmidt) – (асоційований науковий співробітник Франкфуртського інституту дослідження миру, Німеччина),  Філіп Ремлер (Philip Remler) – (дослідник Фонду Карнегі за міжнародний мир), Торгейр Е. Фьортофт (Torgeir E. Fjærtoft ) – (старший радник Міністерства закордонних справ в Осло та науковий співробітник Інституту новітньої історії, департамент досліджень холодної війни) та Бенджамін Шаллер (Benjamin Schaller) – (аспірант та науковий співробітник Центру досліджень миру Арктичного університету Норвегії в Тромсе)