Звернення Асоціації політичних психологів України з приводу початку виборної кампанії

Асоціація політичних психологів України, спираючись на понад двадцятирічний досвід психологічного супроводу виборних кампаній різного рівня – від президентської до місцевих – із занепокоєнням спостерігає за розвитком виборчого циклу 2019 року в Україні, який може виявитися одним з найдеструктівніших з точки зору психоемоційних наслідків.

Так, вибори Президента України відбулися в мирний законний спосіб, із дотриманням норм вітчизняного законодавства та міжнародних стандартів. Суспільство надало величезний кредит довіри новому Президентові, підтримавши його кандидатуру майже трьома чвертями голосів. Але, незважаючи на це, психоемоційний стан суспільства викликає певну стурбованість і характеризується низкою ознак постстресового стану: громадяни подекуди досі переживають почуття гніву, розпачу, агресії, зневаги, тривоги. Суспільні дискусії, у тому числі у соціальних мережах, викривають наявність глибокого розколу спільноти на непримиренні табори та часто містять ознаки деструктивної або токсичної комунікації.

Мова ненависті та образ поступово перетворюється на нову норму. Це є неприпустимо.

Ця ситуація спричинена перебігом передвиборної кампанії. Для мобілізації прихильників кандидатів їхні політичні штаби не нехтували грубими маніпуляціями суспільною думкою, спрямованими на отримання потрібних емоційних або навіть афективних реакцій виборців. Інтереси кандидатів у цьому сенсі як правило суперечать інтересам громадян, які мають право на прийняття виборчих рішень у спокійному емоційному стані, ретельно зважуючи різні політичні альтернативи.

Жорсткий та маніпулятивний стиль ведення передвиборної боротьби може бути ефективним з політичної точки зору, проте деструктивним – із соціально-психологічної.

Суспільство вимушене долати наслідки виборних кампаній тривалий час після завершення активної фази виборів.

Наразі в Україні розпочинається нова виборна кампанія – парламентська. Враховуючи вказані ризики з метою нормалізації психоемоційних станів суспільства під час та після виборчих перегонів Асоціація політичних психологів України звертається до усіх учасників передвиборного процесу: політичних партій та їхніх прибічників, засобів масової інформації та лідерів громадської думки із закликом дотримуватися базових вимог психологічної гігієни.

  1. Опонуючи суперникам, атакувати ідеї, а не особистості; обмежити використання мови ненависті
  2. Обережно ставитися до тем, що розколюють суспільство або можуть сприйматися тими чи іншими суспільними групами як загроза їхнім базовим потребам у безпеці, збереженні ідентичності та самоповаги
  3. Уникати політичних дискусій, які загрожують руйнуванням значущих соціальних зв’язків – родинних, дружніх, професійних тощо
  4. Пам’ятати про наявність спільних для усіх громадян України базових інтересів і потреб, постійно акцентувати увагу на тому, що усіх нас об’єднує

Віримо у патріотизм та мудрість українського народу, невід’ємною частиною якого є ми – політики, державні службовці, представники різних професійних, соціальних та вікових груп.

24 травня 2019 року
м. Київ

Звернення АППУ вибори 24.05.docx